Foto: www.thegrog.com |
Historia grogu to historia morza i wiernych marynarzy Royal Navy, którzy grog pili aby zachować zdrowie w czasie długich wypraw i walk. Napój nazwano na cześć Edwarda Vernona, angielskiego wiceadmirała, który w 1740 roku wymyślił recepturę na mieszankę rumu i wody. Mówi się, że zawsze nosił on sztormiak uszyty z materiału zwanego grogam.
Foto: foghorn.usfca.edu |
Ponoć to dzięki grogowi Anglicy pokonali Francuzów pod Trafalgarem. Marynarze francuscy wino zamienili na brandy, która wypłukiwała witaminy z organizmu. Lepszy stan zdrowia marynarki angielskiej podaje się jako jedną z przyczyn wygranej.
Foto: www.rumbarrelbar.blogspot.com |
Grog był obecny na angielskich okrętach do 31 lipca 1970 roku. Dekretem królowej o zakazie spożywania grogu na morzu zakończył się długotrwały spór toczony w Izbie Gmin, nazywany "The Great Rum Debate". W ten sposób marynarze już na zawsze pożegnali się z rumem, napojem morza, który pili od siedemnastego wieku.
Foto: www.esquire.com |
Receptura grogu istnieje jednak do dziś. Napój nadal przygotowywany jest zwłaszcza w chłodne dni, ponieważ ze względu na zawartość rumu, znakomicie rozgrzewa. Cytryna i pomarańcza to źródło witaminy C.
GROG
1,5 l niegazowanej wody źródlanej lub mineralnej
0,5 l rumu
sok z 4 cytryn
2 szklanki cukru
skórka z 1 pomarańczy
1 pomarańcza
6 goździków
szczypta cynamonu
1. Pomarańczę obrać i pokroić w plasterki.
2. Skórkę zetrzeć na tarce o drobnym oczku. Zagotować wodę z cukrem i skórką pomarańczy.
3. Do wody dolać sok z cytryn i rum. Dodać goździki i cynamon.
4. Podawać gorący z plasterkiem pomarańczy. Można połączyć z herbatą.