Home Sweet Home

*** ARTYKUŁY *** PRZEPISY *** PORADY *** INSPIRACJE ***

Boże Narodzenie: świąteczne inspiracje


Świąteczna dekoracja domu z kominkiem w roli głównej, Traditional Home UK

Święta zbliżają się wielkimi krokami i jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, to najwyższy czas poczynić choćby wstępne do nich przygotowania. Nie mam tutaj jednak na myśli wyładowania lodówki do ostatniego wolnego centymetra ani gorączkowego poszukiwania prezentów. Najlepsze co możemy zrobić, aby poczuć świąteczną atmosferę, to przystroić i przygotować mieszkanie. Pomogą nam w tym bardzo proste pomysły i rozwiązania, które każdy może wykorzystać do stworzenia nastrojowego i wesołego klimatu w domu. 

Ozdobne świąteczne girlandy przewiązane czerwonymi kokardami, Traditional Home UK


Ponieważ zima w tym roku wciąż bardziej przypomina jesień, polscy designerzy poszukują odrobiny śniegu i mroźnej bieli w domowym wystroju. Chłodne detale są jednak zrównoważone wyjątkowo modnymi w tym roku czerwieniami przechodzącymi w fiolet, zielenią oraz pięknym, połyskującym złotem. Takie propozycje mają dla nas dekoratorzy angielscy.

1. Małe ozdoby świąteczne - najważniejsze są detale
Ozdoba świąteczna z wykorzystaniem żywych gałęzi
świerkowych, inspiracja Traditional Home UKDekorowanie mieszkania na święta polega przede wszystkim na przywiązywaniu uwagi do szczegółów i zamierzonego nadmiaru wzorów, kolorów, ozdób, bibelotów i świecidełek. Każda wolna półka powinna być zajęta przez świąteczne dekoracje. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie gałęzi świerkowych i szyszek, które roztoczą w naszym domu zapach lasu. I zapach świąt! 


Dekoracja świąteczna z zielenią i złotem,
inspiracja Traditional Home UKGałęzie świerku można dodatkowo udekorować małymi bombkami, delikatnym łańcuchem, włosami anielskimi lub czerwonymi kokardkami. Zieleń ładnie komponuje się z czerwienią i złotem. Na zdjęciu obok - dekoracja świąteczna z żywymi kwiatami i złotymi, połyskującymi wstążkami. Dzwonek z metalu i aksamitu z kolekcji ozdób 
świątecznych Cherry, 
ALMI DÉCOR, 39 złSkoro świąteczne dekorowanie mieszkania polega na przyozdobieniu każdego wolnego miejsca w domu, nie unikną tego także drzwi i klamki. Drzwi można łatwo przyozdobić przyczepiając do nich świąteczną girlandę przewiązaną czerwonymi lub złotymi wstążkami. Na klamkę można powiesić ozdobny dzwoneczek lub małego świątecznego Mikołaja, koniecznie w towarzystwie renifera!

2. Oświetlenie - gwiazdki i śniegowe kule


Dekoracja świetlna na okno -kurtyna Melanie z połączonych ze sobą sznureczkiem gwiazdek, w zestawie 25 szt., Sirius,CZERWONA MASZYNA, 159 zł

Nastrojowe oświetlenie w domu to cudowna atmosfera świątecznego ciepła. Kurtyny świateł w oknach tworzą bardzo piękny widok zarówno dla domowników, jak i osób oglądających okno z zewnątrz. Gwiazdy to także popularny motyw w oświetleniu głównym. Kto nie chciałby mieć gwiazdki w domu? Dla spragnionych mroźnej bieli, propozycją są także białe lampki przypominające kule śniegowe lub śniegowe płatki.

Strala, oświetlenie wiszące w kształcie gwiazdek i kuli śniegu,
IKEA, 39.99 oraz 19.993. Bogactwo wzorów i kolorów - narzuty, poduszki, obrusy
Kolorowe poduszki i wzory na sofach, ozdobna girlanda i złote świece,
inspiracja Traditional Home UKPozwólmy sobie w święta na odrobinę pozornej przypadkowości. Świąteczne tkaniny to bogactwo najróżniejszych wzorów w dominujących kolorach czerwieni i złota. Celowo zestawione kontrastujące barwy, faktury i wzory stworzą atmosferę radosnej zabawy, świętowania i odpoczynku od schematów, które przyjmujemy na co dzień. Od święta bądźmy bardziej weseli, kolorowi i radośnie nieprzemyślani. Zadbajmy o to, by cieszyła nas pstrokata futrzana poduszka i obrus w gwiazdki.

Czerwień i złoto, wzorzyste obicia w świątecznych kolorach,
inspiracja Traditional Home UK
Święta można celebrować na wiele sposobów. Jednak na pewno przyjemniej i cieplej będzie w domu, gdzie atmosferę świąt czuć w każdym kącie. Świętujmy ten szczególny czas także poprzez wyjątkowy wystrój, aby zarówno domownicy jak i goście czuli się wspaniale. Warto wcześniej zaplanować wygląd domu. Świąteczny nastrój w mieszkaniu można osiągnąć prostymi sposobami i niewielkimi środkami, między innymi poprzez odrobinę czasu poświęconego na łatwe robótki ręczne lub niedużymi, przemyślanymi zakupami w pasmanterii lub sklepie z dekoracjami wnętrz. Przydać się mogą także odwiedziny w sklepie papierniczym.

Kolorowe fotele o różnych wzorach obicia, kontrastujące poduszki;
ozdobny wieniec świąteczny,
inspiracja Traditional Home UK


Chcąc udekorować dom różnego rodzaju kolorowymi materiałami, nie musimy kupować nowych mebli! Jak zwykle, wystarczy tylko dobry pomysł. Jednym z nich będzie kupno ozdobnej narzuty na sofę lub fotel, kolorowego obrusa lub poszewki na poduszkę. Można także kupić odpowiedni materiał i niewielkim nakładem pracy wszystko uszyć samemu. Jeśli nie mamy maszyny do szycia, ładne poszewki i inne dekoracje można uszyć z pomocą ozdobnej, połyskującej nitki lub grubej nici, na przykład muliny. Szew powinien być wtedy celowo widoczny i nierówny.


Oto garść inspiracji:
U góry, po lewej: Tkanina Gullan Blom projektu Malina Akerbloma,  IKEA, 12.99/metr
Środek: Tkanina Fredrika projektu Helen Trast, IKEA, 19.99/metr
 U góry, po prawej: Tkanina Solrun projektu Malina Akerbloma, IKEA, 25.99/metr
 dołu, po lewej: Tkanina Idgran Stjarna projektu Edholma i Ulleniusa, IKEA, 14.99/metr
U dołu, po prawej: Tkanina Vendela, różne kolory, IKEA, 29.99/metr
U góry, od lewej: Bieżnik Holly Night, Home&You, 35.00
Podkładka Floris, Home&You,15.00
Obrus Goldies, Home&You, 25.00
U dołu, od lewej: Serwetka Double Flower, Home&You, 13.00
Obrus Holly in Frame, Home&You, 49.00-99.00
Bieżnik Bauble Gold, 49.00
Przykładowe wzory tkanin w kolorze czerwieni i złota, www.tkaniny.net
Przykładowe wzory tkanin, wzór w serca oraz patchwork, www.tkaniny.net
Przykładowe wzory tkanin, patchwork i gwiazdy, www.tkaniny.net

U góry, od lewej: Pled czerwony Ofelia, 180x120 cm, IKEA, 129.99
Poduszka Birgit Linje, 45x45 cm, mieszanka wełny i wiskozy nadaje poduszce połysk; IKEA 59.99
Poszewka Henrika, 50x50 cm, pasiasty wzór i ukryty suwa, IKEA 15.99
U dołu, od lewej: Ozdobne naszywki Idgran, do dekoracji sofy, narzuty, poskzewki, zasłony,
5 sztuk w kolorze białym i szarym, IKEA 15.99
Ręczniki czerwony i biały z ozdobną gwiazdką, Idgran, IKEA, 15.99 za dwa ręczniki
Ozdobne naszywki Idgran, 5 sztuk w kolorze czerwonym i białym, IKEA, 15.99Naszywki ozdobne Lusy projektu Cilli Ramnek, do dekoracji narzuty, poszewki, zasłony, 5 sztuk, nitka w zestawie, IKEA, 12.99


4. Dekoracje roślinne - poinsecja, jemioła i świerk

Żywe rośliny zawsze sprawdzają się w dekoracjach świątecznych. Poinsecja, zwana potocznie gwiazdą betlejemską, jest obecnie bardzo modnym dodatkiem dekoracyjnym, dostępnym w każdym markecie. Przy zakupie zwróćmy jednak uwagę, czy listki nie są przesuszone, czy nie mają plam oraz czy kwiat nie jest zwinięty. Zdrowa poinsecja postoi długo, jednak najczęściej trzeba ją przesadzić ze zbyt małej doniczki sklepowej. 


Poinsecję można ładnie przybrać dekoracjami na druciku, na przykład gwiazdkami, śnieżynkami lub gałązkami z brokatem.Można też przybrać ją siankiem, włosiem anielskim lub delikatnym łańcuchem. Dekoracje te umieszczamy pod liśćmi, na ziemi, zostawiając niewielką przestrzeń do podlewania rośliny.Poinsecje występują w różnych kolorach. W zależności od wybranej barwy, pozostałe dekoracje można dobrać albo na zasadzie harmonii, albo na zasadzie kontrastu. Doniczkę można owinąć wzorzystym lub gładkim materiałem i przewiązać kokardką.
Świąteczna jemioła powinna wisieć nad stołem lub w progu domu. Koniecznie należy przewiązać ją czerwoną wstążką, a ususzony pęk trzymać w domu przez cały rok, żeby szczęście nas nie opuściło.


Gałęzie świerku są bardzo wdzięcznym elementem dekoracji, ze względu na piękny leśny zapach. Można je wykorzystać na wiele sposobów: udekorować i wykonać stroik, włożyć do wazonu lub położyć na półce, na przykład otaczając świąteczną świecę. Zachęcam do poszukiwania świeżych kwiatów poinsecji, jemioły oraz gałązek świerku na pobliskich rynkach i targach. Mamy wtedy pewność, że rośliny są świeże i zdrowe, a przy okazji wspieramy handlarzy, którzy specjalnie dla nas rośliny przycięli i ułożyli w ładne bukiety.