Home Sweet Home

*** ARTYKUŁY *** PRZEPISY *** PORADY *** INSPIRACJE ***

Kryształowe lampy


Klasyczny żyrandol zdobiony kryształowymi wisiorkami,
AlmiDecor, kolekcja Chandelier, 1290.00

Kryształowe żyrandole, podobnie jak dzieła sztuki lub przedmioty bogato zdobione, takie jak lustra w złotych ramach, piękne zastawy stołowe czy antyki, były kiedyś oczywistym elementem wyposażenia domu osoby zamożnej. To one stanowiły o majętności, pozycji społecznej, były wizytówką gospodarza oraz - przede wszystkim - ambasadorami jego portfela. 


Żyrandol ze stali ocynkowanej i szkła, Ikea Kristaller,
159.99


Ostentacyjność i swoista pretensjonalność w wykorzystywaniu tych przedmiotów sprawiła, że wiele osób jak ognia unika elementów wyposażenia wyglądających bardzo kosztownie. W modzie jest styl minimalistyczny, nowoczesny i ascetyczny, w którym nie ma miejsca na przepych i epatowanie pieniędzmi. W ten sposób odcięliśmy się od zasady "pokaż mi swój dom, a powiem ci jak bogaty jesteś". Nie chcemy dłużej domów na pokaz.Żyrandol Tosterup, Leroy Merlin,
899.90Nie można jednak kryształowym żyrandolom odmówić piękna. Ponieważ uważam kryształowe lampy za wyjątkowy ładny i romantyczny element dekoracji, chcę pokazać, że nie są one już tylko symbolem luksusu, w dodatku w złym guście. Przeglądając aktualne katalogi oświetlenia wnętrz stwierdzam, że istnieje ogromna szansa na odczarowanie kryształowych lamp tak, aby znów wróciły do domów. I to nie tylko do domów bogatych, przepastnych, lecz także do małych mieszkań i niewielkich pokojów. 
Po pierwsze, okazało się, że kryształowe lampy nie muszą być drogie. Jeśli ktoś jest posiadaczem ogromnego domu, w którym ma reprezentacyjny salon, na pewno znajdzie dla siebie także odpowiednią lampę firmy AlmiDecor. Jednak kryształowe lampy są w zasięgu każdego, niezależnie od wielkości mieszkania i  grubości portfela! W wyborze kryształowych lamp wyraźnie wygrywa Obi. Przekrój cenowy lamp jest o wiele bardziej przystępny, niż w innych sklepach. Szczególnie promowaną, choć nie najtańszą kolekcją, jest Rosendal, projektu Marka Sloejda.

Żyrandol z serii Castello, Obi,
129.00Po drugie, kryształowe lampy tworzą wspaniały klimat w pomieszczeniu. Ich subtelna dekoracyjność pięknie zdobi wnętrze, światło przenikające przez kryształy ładnie doświetla pomieszczenie i przyciąga wzrok. 

Taką lampę można kupić już za nieco ponad 100 złotych, ale zdecydowanie może ona być jedynym tak wyrazistym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. 
Plafon Lancaster, Obi,
369.00


Zaoszczędzimy więc pieniądze na tym wszystkim, co musielibyśmy kupić, aby uzyskać efekt ciepłego i ładnie udekorowanego pokoju, nie mając kryształowej lampy.
Po lewej: duży żyrandol kryształowy Nietzsche, Obi, 899.00
Po prawej u góry: żyrandol Aurora, bardzo delikatny i romantyczny, Obi, 499.00
Po prawej u dołu: żyrandol Odessa, bogato zdobiony kryształami, Obi, 1599.00


Kupując lampę z kryształami zwróćmy uwagę nie tylko na jej wygląd, ale także maksymalną moc. Niektóre z lamp posiadają oryginalne, nadane przez producenta ograniczenie 40W lub 60W. Jeśli zależy nam na lampie dającej dużo światła, wybierzmy taką o mocy 100W lub kilku żarówkach 60W lub 80W. Kupując żarówki wybierzmy tylko te energooszczędne. Zwróćmy też uwagę na kolor żarówki. W większości przypadków możemy wybrać między odcieniem ciepłym i słonecznym, dającym dość żółte światło, a białym i chłodnym, powodującym, że w pokoju jest jaśniej. Zastanówmy się nad przeznaczeniem lampy odpowiednio wcześniej i dobierzmy do niej odpowiednie żarówki.

Po lewej: żyrandol Livorno, Obi, 115.00
Środek u góry: plafon Claire, Obi, 469.00
Środek u dołu: czerwony żyrandol Carmen, Obi, 99.99
Po prawej: żyrandol z serii Castello, Obi, 249.00