Home Sweet Home

*** ARTYKUŁY *** PRZEPISY *** PORADY *** INSPIRACJE ***

Okienny kącik do wypoczynku i pracy - window seat (dużo zdjęć)
Miejsca wypoczynkowe pod oknem, czyli tak zwane "window seats" cieszą się od lat niezmienną popularnością w Stanach i Wielkiej Brytanii. Nic w tym dziwnego - posiadacze rozległych amerykańskich posiadłości i mieszkań w tradycyjnych brytyjskich szeregowcach mogą pozwolić sobie na  ogromne okna wykuszowe i szyby na całą ścianę. Ale... moment! 


Żeby zaaranżować kącik wypoczynkowy pod oknem, nie trzeba mieć wielkiego metrażu. Wystarczy... okno. I widok za nim, który nam się podoba. To dość, żeby pomyśleć o stworzeniu miejsca do samotnego posiedzenia z książką lub relaksu z kawą w miłym towarzystwie. 

Do urządzania mieszkań często podchodzimy zbyt rutynowo, konsekwentnie ustawiając meble wzdłuż dwóch najdłuższych ścian. Okno wykorzystujemy tylko na tyle, na ile szeroki mamy parapet. A przecież może być zupełnie inaczej!Lekko podwyższona drewniana ława z ładnym obiciem, przykryta miękką poduchą, kocem i innymi sympatycznymi miękkościami jest oryginalna i szybko staje się ulubionym miejscem w domu - bez względu na wielkość mieszkania i wielkość okna. Liczy się pomysł!
(Nie, naprawdę nie trzeba mieć za oknem cedrów ani Morza Śródziemnego).

No to zaczynamy! Po pierwsze - wykonanie ławy. 
Na początku może ona wyglądać tak...... lub tak.


Jeśli nie zostaliśmy obdarzeni talentem do majsterkowania i nie znamy nikogo, kto mógłby wykonać dla nas podstawę, możemy rozpocząć szukanie w sklepach - najlepiej budowlanych. Ponieważ jednak każde mieszkanie ma inny metraż, najlepiej udać się w tej sprawie do porządnego tapicera, który na zamówienie wykona podstawę i, jeśli sobie tego zażyczymy, obicie. Nie zapomnijmy o praktycznych schowkach (szafkach lub szufladach), które można umieścić pod siedzeniem. Super sprawa, jeśli brakuje nam już miejsca.

Window seat nie musi być umieszczone w wykuszu. Jeśli go nie posiadamy, wystarczy wymierzyć odległość od ściany do ściany i wysokość od podłogi do okna. Rolę ścianek działowych będą wtedy pełnić zasłony.
Na przykład takie:


Powstaje pytanie: w którym pomieszczeniu najlepiej urządzić taki kącik? Odpowiedź jest jedna: obojętnie w którym. Kąciki okienne sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i w salonie, sypialni czy pokoju dla dzieci. Oto dowód:

Kolorowe kąciki okienne w pokojach dziecięcych
Kąciki wypoczynkowo - jadalne w kuchni.....

... wyglądają bardzo ładnie także w małych kuchniach, gdzie miejsce pod oknem zostaje zwykle puste.
Kąciki okienne wyglądają dobrze także w sypialniach.


Jak window seat powinno wyglądać? Odpowiedź brzmi... obojętnie jak!:) Jeśli pokój jest utrzymany w spokojnych barwach, możemy zaszaleć i nasz kącik zaaranżować kolorowo: w paski, kropki, esy-floresy, dowolnie zmieniać poszewki na poduszki, kocyki i zasłony. Jeśli pokój już jest kolorowy, kącik może być biały, beżowy, szary... Wszystko zależy od inwencji własnej.
Dekoracją kącika samą w sobie mogą być półki z książkami umieszczone pod siedzeniem lub wzdłuż okien. Mogą to być także zasłony lub lampy, także lampki LED lub rośliny, świeże kwiaty, błyszczące łańcuszki koralików, obrazy i plakaty.Poniżej garść zdjęć z aranżacjami zależnymi od kształtu okna:
Jak widać, kącik wypoczynkowy może z biegiem czasu stać się miejscem pracy...
Wystarczy lampka biurowa na długim ramieniu i mały stolik w zasięgu ręki.
Laptop na kolana i już!


Tutaj pomysł dla szczęśliwców posiadających duże okno i dużo miejsca:)


Między książkami...
Inspiracje na duże domy, lofty i domki letniskowe


A jeśli ktoś chce, może pomyśleć o łóżku we wnęce, wzdłuż okna - zupełnie niestandardowe ustawienie pokoju:)

Natomiast ja cały dzień mogłabym spędzić tu!

Na koniec chciałabym zachęcić moich drogich czytaczy do kreatywnego i świeżego spojrzenia na swoje mieszkanie. Ściany nie powinny być dla nas ograniczeniem, lecz możliwością twórczego ich wykorzystania! Nie wszystko musi być oczywiste, zwłaszcza w czasach ogromnej (aż za) dostępności materiałów. 
Życzę powodzenia:)

A jeśli ktoś nie jest zdecydowany na kącik okienny, to może... okienny ogród? Nie na parapecie!