Home Sweet Home

*** ARTYKUŁY *** PRZEPISY *** PORADY *** INSPIRACJE ***

Spaghetti aglio olio e peperoncino
Źródło:  bellacorea.wordpress.com

Spaghetti aglio olio e peperoncino, czyli spaghetti z czosnkiem, oliwą i papryczką peperoncino, jest tradycyjnym włoskim daniem, wywodzącym się z regionu Abruzji. Kuchnia tego regionu była głównie kuchnią ubogich pasterzy pracujących na nasłonecznionych górskich zboczach - stąd prostota przepisów i naturalność użytych składników. Podstawowym elementem kuchni abruzyjskiej jest ostra papryczka zwana diavolicchio lub peperoncino, ważny składnik spaghetti aglio olio e peperoncino.Spaghetti algio olio e peperoncino

Źródło: www.gastronauta.it
250 g makaronu spaghetti z pszenicy durum lub grande durum
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, najlepiej produkcji włoskiej
3 ząbki czosnku
1 średniej wielkości biała cebula
1 papryczka peperoncino, czerwona lub zielona
oregano
bazylia
tarty parmezan

Sekretem na udane spaghetti aglio olio e peperoncino jest usmażenie gorącego makaronu na oliwie. Dzięki temu makaron nabierze złotego koloru i wyjątkowego czosnkowego aromatu.

1. Makaron spaghetti gotować we wrzącej, osolonej wodzie do stopnia "bardzo al dente" - makaron musi być niedogotowany, twardy w środku.

2. Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę, następnie cienkie plasterki czosnku. Smażyć na bardzo małym ogniu, mieszając. Cebulę zeszklić, czosnek przysmażyć tylko aby puścił zapach. 

Rada: oliwa osiąga wyższą temperaturę obróbki termicznej niż inne tłuszcze. Z tego powodu, smażenie na oliwie musi odbywać się na najmniejszym możliwym ogniu. Ponieważ łatwo o przypalenie oliwy oraz smażonych produktów, bardzo ważne jest częste ich mieszanie.

3. Papryczkę przeciąć wzdłuż, wypłukać nasiona, pokroić bardzo drobno. Smażyć z cebulą i czosnkiem.

4. Makaron odcedzić, nie przelewać zimną wodą.

Rada: Makaron przelany zimną wodą wytraca skrobię, dzięki której sos w naturalny sposób oblepia makaron. 

5. Gorący makaron wrzucić na patelnię, wymieszać z czosnkiem, cebulą i papryką peperoncino. Podlać oliwą. Dodać oregano i bazylię, wymieszać. Smażyć 3-5 minut na najmniejszym ogniu.

6. Przed podaniem posypać tartym parmezanem. Przybrać listkami bazylii.

Źródło: www.gastronauta.it